По време на глобална здравна криза, хората правят всичко възможно да останат максимално здрави. Но няма нищо здравословно в постоянното общуване с хладилника, ако не броим приятното въздействие върху емоциите. Скуката и бездействието карат мозъка да мисли, че е гладен. Приноса ни върху контрола на пандемията се ограничава с „остани си вкъщи“, но здравословното хранене си е изцяло наша отговорност и не трябва да се оправдаваме с новите обстоятелства. Домашното облекло и отбягването на кантара само отлагат дебелата истина. Затова, ако сте приключили с козунаците и кифличките, помислете за любимите си летни дрехи…с размера ви от миналото лято.

Всяка сутрин топла вода с ябълков оцет
Всяка сутрин изпивайте чаша гореща вода с лъжица ябълков оцет в нея. Това подобрява храносмилането, а пектина в тях ще намали апетита и ще ви откаже от сутрешните мекици. През деня консумирайте само обикновена вода, неподсладен зелен чай и черно кафе. Избягвайте захарта под каквато и да е форма. Елиминирането на захарта означава без никакви безалкохолни напитки, плодови сокове, бисквити, сладкиши и бонбони. И когато подправяте здравословната си салата прочетете етикета – всички сосове са пълни със захар.
Яжте плодове
Плодовете съдържат захари, но имат и фибри, които засищат. Плодовете са вкусна и пълноценна храна, с достатъчно витамини.

Повече зеленчуци
Консумирайте сурови, задушени или печени зеленчуци. Те съдържат витамини, минерали, антиоксиданти и други важни хранителни вещества. Яжте дъгата – оранжеви, червени, зелени, жълти, сини и виолетови зеленчуци. Не добавяйте масло, сирене или готов дресинг. Ако ги печете, използвайте зехтин или кокосово масло.
Семена от чиа
Семената от чиа са с изключително високо съдържание на витамини, минерали, антиоксиданти, фибри, протеини, здравословни мазнини и са страхотно вискозно влакно. Яжте ежедневно семена от чиа – сурови, накиснати в сок, с плодове, добавени към овесени ядки, зърнени храни, кисело мляко, зеленчуци или ориз. Препоръчителното количество е поне 2 супени лъжици два пъти на ден.

Упражнения
Това не е храна, но…упражненията са изключително важни. Ако консумирате препоръчаните храни, ще отслабнете. В комбинация с упражнения ще ускорите процеса и ще загубите мазнини в корема. Дори и след свалянето на желаните килограми, продължете с упражненията, за да задържите теглото си. По 105 минути упражнения седмично / това са 15 минути на ден/. И изобщо не е задължително да сте във фитнеса. Ходене, бягане, плуване и колоездене – правете това, което ви е приятно.

Навици, които ни правят дебели
Хапване преди лягане
Успокояващ навик, който рядко включва здравословна храна. Ако стомахът ви ръмжи, успокойте го с парче плод или шепа сурови ядки.
Стресово хранене
Стреса и тревожността действат по един от двата начина – хората или спират да се хранят изцяло, или се поддават на емоционален глад и буквално се тъпчат с храна. Нито един от начините не е полезен за тялото. В такива състояния е трудно да се направи здравословен избор на храна, защото мозъкът жадува за незабавно облекчение чрез нежелана храна, а балансираното хранене отнема време, за да го приготвим.
Прекалено много сол
Всеки план за отслабване в началото може да е малко обезкуражаващ. Малко по-бърз резултат ще се забележи, ако обърнете внимание на приема на сол. Твърде много натрий води до задържане на течности, което ви кара да се чувствате подути. Намалете солта и ще намалите няколко килограма водно тегло. Вместо сол, експериментирайте с други билки и подправки.

Консумация на течни калории
Калориите в напитките също се броят, когато става дума за ограничаване. Пиенето на сода, сок, бира или вино рядко убиват апетита и не се пропуска хранене. А напитките вече са осигурили пълна на калории храна в течна форма.
Правилната хидратация също е от решаващо значение за функцията на тялото. Бъбреците функционират много по-добре с достатъчно количество вода. Препоръчително е да консумирате поне 2 литра вода на ден.
Безсмислено хранене
Храненето пред телевизора е най-безмисления капан. Хрупането на вредна храна е приятно, но това е най-честия виновник за преяждането. Така се приема около 5 до 10 пъти повече храна неусетно. Ако искате да влезете във форма не взимайте торба чипс пред телевизора.

Недоспиване
Мъгливия мозък, тежкото тяло и раздразнителността са всички странични ефекти от липсата на зареждаща дрямка. Това се отразява на наддаването на тегло, защото скача нивото на кортизол – хормона на стреса. Съответно преработката на захар в организма се забавя и се трупат мазнини. Прекалената умора често води и до лош избор на храна, защото е необходима енергия за планиране и приготвяне на здравословно ястие. Липсата на сили за физическа активност допълнително изостря проблема.
Храните се твърде бързо
Може и да ви звучи странно, но бързото ядене има много общо с напълняването. Проблемът е, че храната, достигаща до стомаха на бързи обороти, не успява да съобщи на мозъка, че стомахът вече е пълен. Всъщност отнема около 20 минути. Хората, които се хранят бавно и отделят време на всяка хапка изяждат 1/3 по-малко храна, без да изпитват глад след това.
Заключение
Може да се загубят телесни мазнини! Спрете да ядете захар, изкуствени подсладители и всички трансмазнини. Яжте повече плодове, зеленчуци и нетлъсто месо. Поддържането на здравословно тегло е резултат от комбинация от фактори. Диета и движение е в основата. Някои елементи може да са извън нашия контрол – като генетика, хронични заболявания и приема на лекарства. При всички положения отслабването не е лесна работа.
Има много противоречиви данни за „правилната“ диета. Може би, ще е по-лесно да се започне с контрола на това, как ядем вместо какво. Промяната на навиците ще постави една солидна заявка към здравословния начин на живот.
Отслабването е предизвикателство и не е нужно да се прави радикална промяна изведнъж. Дори е по-вероятно да се провалите, ако направите бързи, драстични промени от първия ден.
Като начало се откажете от лошите навици. Ще се почуствате по-добре, ще загубите малко водно тегло и постепенно ще започне и изгарянето на мазнини. Това ще ви даде мотивация, за да продължите напред.
Със сигурност ще се чувствате по-добре и ще бъдете по-здрави.

Ето какво се случва, когато кучето ви яде шоколад
Кучето яде шоколад, който е вреден и може да го отрови. Шоколадът е вреден за кучетата, защото съдържа теобромин, алкалоидно съединение в какаото. Съдържа още кофеин, който се квалифицира като метилксантин, съединение, намиращо се в големи количества в чая и кафето....
Бентонитова глина – мощна сила за тялото и кожата
Бентонитова глина - една от най-мощните и ефикасни лечебни глини. Цветът й е сиво-кремав, на пипане е много фина и мека, няма аромат и не цапа. Какво има в бентонитовата глина и как действа? Тя се събира от вулканична пепел и е 100% естествена. Кръстена е на Форт...
Масло от черен кимион е „Черното злато на фараоните“
Черният кимион (Nigella Sativa) е от семейство Лютикови, произлиза от Азия, но може да се срещне и в Северна Африка. Източната медицина го използва за всякакъв вид лечения. Черният кимион се е употребявал още преди 8000 години. Археологът Хауърд Картър - един от...
Интересни факти за храната. Знаем ли какво ядем?
Фактите за храната не са нещо, което ни вълнува докато ядем. Всички имаме своите слабости по отношение на храната и често не се замисляме дали е здравословна, от къде идва и как е приготвена. Тук са няколко произволни факти за храната, някои от които може би вече...
6 неща, които не трябва да забравяте в колата през зимата
Температури под нулата са обичайни през зимата и трябва да обърнете внимание на това, което оставяте в колата си. Някои предмети, останали в леденостудена кола, могат не само да се разрушат, но и да станат опасни. 1. Лекарства Много от лекарствата имат препоръчителна...
Кокосово масло като основна грижа за косата
Кокосовото масло може всичко. Кокосово масло се използва в готвенето, върху кожата и дори върху зъбите. Вече има и достатъчно причини да се прилага за красива и здрава коса. Кокосовото масло активно предпазва косата ви от увреждания и подхранва сухите кичури....